МАКЕДОНИЈА ВО „БАЛКАНСКА ГРУПА“ НА СП ВО КАТАР 2015

Покрај Македонија во група Б се уште и репрезентациите на Хрватска, БиХ, Австрија, Тунис и Иран. Најдобрите четири ќе продолжат во осминафиналето и ќе вкрстуваат со репрезентациите од група А. прочитај повеќе

СЕНИОРИТЕ ВО ТРЕТИОТ БАРАБАН ЗА ЖДРЕПКАТА ЗА СП ВО КАТАР

Машката сениорска репрезентација на Македонија за ждрепката за СП во Катар, што ќе се изврши на 20 јули во Доха ќе биде во третиот барабан, заедно со репрезентациите на Русија, Катар и Алжир. Тоа значи дека тие не можат да бидат наши противници во групната фаза од натпреварувањето, што треба да се одржи во јануари 2015 година. прочитај повеќе

МАКЕДОНИЈА СО ДВЕ МЕСТА ВО ГРУПНАТА ФАЗА ОД МАШКАТА ЛШ

Осумкратниот македонски првак Вардар и следната сезона ќе биде дел од европската ракометна елита, откако ЕХФ го прифати барањето за вајлд карта, па „црвено-црните“ ќе бидат дел од најдобрите 24 ракометни тимови. Со тоа Македонија повторно ќе има две екипи во најсилното клупско ракометно натпреварување во Европа, бидејќи Металург како шампион имаше обезбедено директно место. прочитај повеќе

МАКЕДОНИЈА ГО ЗАДРЖА КОНТИНУИТЕТОТ: ЌЕ ИГРА НА СП ВО КАТАР 2015

Бевме фаворити уште кога се дозна дека во баражот за СП 2015, Македонија ќе игра со Грција. На првиот меч, со мали проблеми победивме со два гола, а во реваншот во Скопје покажавме не само сила, квалитет туку и кандидатура за нешто повеќе од досегашните настапи на мундијалите. Го победивме јужниот сосед со 35-23, и сме една од ретките репрезентации во овие квалификации што постигнаа две победи.  прочитај повеќе

МАКЕДОНИЈА ГО НАПРАВИ ПРВИОТ ЧЕКОР ДО ПЛАСМАН НА СП 2015 (ФОТО)

Машката ракометна репрезентација на Македонија направи голем чекор до пласман на СП 2015 година, победувајќи во првиот бараж дуел со Грција, 27-25 одигран во Атина.  прочитај повеќе

ДЕБИ ЗА ВУГРИНЕЦ, ОГНЕНО КРШТЕВАЊЕ ЗА ТАЛЕВСКИ

Македонија во „соседскиот дуел“ со Грција, во баражот за СП 2015 година ќе бара нова шанса да го задржи континуитетот за настапи на големите натпреварувања. Иако сме фаворити во овој двомеч, селекторот Ивица Обрван бара од сите ракометари максимално ангажирање, и без потценување да се влезе во саботниот натпревар во Атина.  прочитај повеќе

МЕТАЛУРГ ЈА ВРАТИ ТИТУЛАТА ВО АВТОКОМАНДА

По едногодишна пауза титулата во машката Супер ВИП лига повторно се враќа во Автокоманда во витрините на Металург. Во последното коло во Битола, ракометарите на Металург го победија Пелистер со 25-20, и го задржаа првото место на табелата. Ова е шеста титула за Металург, четврта во ерата на Лино Червар. прочитај повеќе

СУПЕР ЛИГА МАЖИ

Краен резултат Полувреме
 
 ПРВА ЛИГА МАЖИ

Краен резултат Полувреме
РК Работнички - ГРК Борец 34 23 15 09
РК Риниа М -  РК Струга  31 26 11 13
РК Јехона - РК Битола 10 0 службено
РК Прилеп 2010  - РК Вардар Полог 38 19 16 14
РК Младост 09   слободни


МЛАДИНСКА МАШКА ЛИГА 
I ГРУПА

Краен резултат Полувреме
РК Текстилец - РК Куманово 36 16 22 09
РК Преспа 2010 - РК Радовиш  26 23 14 13
РК Пролет 62 - РК Зомимак М  29 17 15 10
РК Вардар - РК Овче Поле СВН 10 00
-1 бод

МЛАДИНСКА МАШКА ЛИГА
II ГРУПА

Краен резултат Полувреме
ГРК Борец -ГРК Кавадарци 20 14 09 08
РК Шампиони - РК Младост Јуниор 30 22 13 12
РК Охрид 2011 - РК Металург 26 21 13 11
РК Пелистер 08 - слободенПИОНЕРСКА МАШКА ЛИГА
II ГРУПА 

Јуниор - слободен
Краен резултат Полувреме
Струга - Преспа се игра на 15.04.2014Јуниор - Гого не се одиграл

Охрид - слободен
ПИОНЕРСКА МАШКА ЛИГА
I ГРУПА

 Вардар - Илинден  37 11 16 07
Македонија ЃП - Борец 18 12 11 07
Велес 2009 - Металург 13 16 05 08
Лазарови - Текстилец се игра на 16.04.2014 00 00 00 00

КАДЕТСКА МАШКА ЛИГА
I група

Краен резултат Полувреме
Тинекс Пролет - Метрополис 21
11 13 03
Македонија ЃП - Вардар 19 36 06 14

Лазарови - Металург се игра на 18.04.2014

КАДЕТСКА МАШКА ЛИГА
II ГРУПА

Краен резултат Полувреме
 ХЈС - Пелистер  21 21 08 11
Прилеп - Младост Јуниори -  20 12 12 06

Струга - слободен Гого  - слободен

СУПЕР ЛИГА ЖЕНИ

Краен резултат Полувреме


        

                        

   

ПРВА ЛИГА ЖЕНИ

Краен резултат Полувреме
ЖРК Куманово - ЖРК Кичево 10 35 21 15 09
ЖРК Борец - ЖРК САП Акумулатори 25 21 15 08
ЖРК Универс - ЖРК Ѓорче 20 28 11 13
ЖРК Пелистер 2012 - Чаир 25 25 15 14
ЖРК Таста 107 - ЖРК Моби Дик 18 32 09 16

МЛАДИНСКА ЖЕНСКА ЛИГА
I ГРУПА

Краен резултат Полувреме
ЖРК Вардар - ЖРК Металург 32 08 17 03
РК  Жито Прилеп  - РК Куманово 09 25 04 09


МЛАДИНСКА ЖЕНСКА ЛИГА
II ГРУПА

 

Краен резултат Полувреме
РК Кожувчанка - РК Металург Скопје
14 21 07 12
РК Вардар СЦБТ - слободенРК Чаир - слободен
ПИОНЕРСКА ЖЕНСКА ЛИГА
I ГРУПА

Краен резултат Полувреме
Моби Ди - ЖРК Вардар СЦБТ 05 29 03 16
Стружанка - слободенКичево - слободен
ПИОНЕРСКА ЖЕНСКА ЛИГА
II ГРУПА

Краен резултат Полувреме
Куманово - Делчево 17 07 10 02
Струма - Металург  09 10 06 03
Струма - Овче Поле не одигран
КАДЕТСКА ЖЕНСКА
 ЛИГА

Краен резултат Полувреме
Овче Поле - Кичево - не одигран 00 00 00 00

Стружанка - слободен

00 00 00 00
Делчево слободен