СЕЛЕКТОРОТ ОБРВАН ГО ОБЈАВИ СПИСОКОТ ЗА МЕЧОТ СО ШВАЈЦАРИЈА

Селекторот на машката сениорска репрезентација на Македонија, Ивица Обрван го објави списокот на ракометари на кои смета за натпреварот од квалификациите за ЕП 2016 година прочитај повеќе

РАЗРЕШЕН СЕЛЕКТОРОТ РИСТО МАГДИНЧЕВ

Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија го разреши Ристо Магдинчев од функцијата селектор на женската сениорска репрезентација на Македонија. прочитај повеќе

СЕНИОРКИТЕ СО ПОРАЗ ГИ ПОЧНАА КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА СП2015

Наместо планирани бодови против „аутсајдерот“ Италија, македонските сениорски загубија со 20-23 и уште од старт си ја направија тешка мисијата за пласман во баражот за СП 2015 година.  прочитај повеќе

КОНКУРС ЗА СМАРТ ПРОГРАМА

Согласно Одлуката на Извршниот одбор на Европската Ракометна Федерација (ЕХФ) од 21.03.2014 година за потпишување на Договор (СМАРТ – ПРОГРАМ) со Ракометна Федерација на Македонија и Европска Ракометна Федерација (ЕХФ), за развој на мини ракомет и ракомет на територија на Република Македонија, РФМ објавува Конкурс за доделување на опрема односно материјални средства (реквизити) за мини ракомет и ракомет. прочитај повеќе

СПИСОК НА ИГРАЧИ ЗА КВАЛИФИКАЦИСКИ МЕЧ СО ИТАЛИЈА

Селекторот на женската сениорска репрезентација Ристо Магдинчев го објави списокот на ракометарки што се повикани на завршните подготовки за двомечот со Италија за квалификациите за СП 2015 година.  прочитај повеќе

МЛАДИНЦИТЕ ВО ГРУПА СО ФРАНЦИЈА, ЧЕШКА И ПОЛСКА ЗА ПЛАСМАН НА СП 2015

Младинската ракометна репрезентација на Македонија ќе има тешка задача во квалификациите за претстојното СП за играчи до 21 година, откако „црвено-жолтите“ се најдоа во втората квалификациска група, една од најтешките што беа извлечени во денешниот ждреб. прочитај повеќе

МАКЕДОНИЈА ГО ПОТВРДИ ИГРАЊЕТО НА ТУРНИРОТ ВО ФРАНЦИЈА

Сениорската машка репрезентација на Македонија го потврди играњето на турнирот во Франција, на почетокот од јануари 2015 година каде уште ќе играат и репрезентациите на Франција, Алжир и Русија. прочитај повеќе

СУПЕР ЛИГА МАЖИ

Краен резултат Полувреме
ПРЕСПА 2010-МЕТАЛУРГ 2 31 36 14 19
ЗОМИМАК М-ПРИЛЕП 2010 27 21 14 07
РАДОВИШ-РАБОТНИЧКИ 31 28 15 16
ТЕКСТИЛЕЦ-ОХРИД 2013 21 30 
10 14
ПРОЛЕТ 62-ПЕЛИСТЕР 08 26 32 12 16

ПРВА ЛИГА МАЖИ

Краен резултат Полувреме
РК Работнички - ГРК Борец 34 23 15 09
РК Риниа М -  РК Струга  31 26 11 13
РК Јехона - РК Битола 10 0 службено
РК Прилеп 2010  - РК Вардар Полог 38 19 16 14
РК Младост 09   слободни


МЛАДИНСКА МАШКА ЛИГА 
I ГРУПА

Краен резултат Полувреме
РК Прилеп 2010 - РК Вардар (се игра 22.10.2014)РК Охрид 2013 - РК Младост Јуниори (се игра 22.10.2014)РК Метрополис - РК Пелистер 08“ 26 20 12 13
РК Преспа 2010 - слободенМЛАДИНСКА МАШКА ЛИГА
II ГРУПА

Краен резултат Полувреме
РК Пролет 62 - РК Металург 16 18 05 08
РК Работнички - РК Куманово 28 23 17 12
РК Радовиш - ГРК Борец 31 25 15 14
РК Зомимак М - РК Текстилец 28 27 13 12

ПИОНЕРСКА МАШКА ЛИГА
I ГРУПА 

Јуниор - слободен
Краен резултат Полувреме
Металург - Велес 2009 23 16 08 07

Македонија Ѓ.П. - Вардар

12 29 06 15
Шампион - Илинден Варадар
ПИОНЕРСКА МАШКА ЛИГА
II ГРУПА

Тиквеш Јуниори - Вардар НеготиноТекстилец - Торо Спорт  27 12 17 05
Бисинов Вардар - Лазарови - одложенРадовиш - слободенКАДЕТСКА МАШКА ЛИГА

Краен резултат Полувреме
Јуниор - Струга 24 35 13 21
Металург - Гого 39 12 17 04

Зомимак - Вардар

16 37 07 16СУПЕР ЛИГА ЖЕНИ

Краен резултат Полувреме
ЖРК ВАРДАР СЦБТ-ПЕЛИСТЕР 2012 44 16 24 09
ЃОРЧЕ-МЕТАЛУРГ  20   34  05  20
ЖИТО ПРИЛЕП-ЖРК ВАРДАР 26 39 11 21
                        

   

ПРВА ЛИГА ЖЕНИ

Краен резултат Полувреме
ЖРК Куманово - ЖРК Кичево 10 35 21 15 09
ЖРК Борец - ЖРК САП Акумулатори 25 21 15 08
ЖРК Универс - ЖРК Ѓорче 20 28 11 13
ЖРК Пелистер 2012 - Чаир 25 25 15 14
ЖРК Таста 107 - ЖРК Моби Дик 18 32 09 16

МЛАДИНСКА ЖЕНСКА ЛИГА

Краен резултат Полувреме
ЖРК Стружанка - РК Ѓорче(не се одигра)РК  Металург  - ЖРК Куамново 22 19 12 08
РК Жито Прилеп - РК Велкова 5 22 23 14 11
ЖРК Пелистер 2012 - ЖРК Вардар СЦБТ  20 26 07 12
ЖРК Вардар - ЖРК Преспа Нова 54 06 25 01

МЛАДИНСКА ЖЕНСКА ЛИГА
II ГРУПА 2013/14

Краен резултат Полувреме
РК Кожувчанка - РК Металург Скопје 14 21 07 12
ЖРК Вардар СЦБТ - слободенРК Чаир - слободенПИОНЕРСКА ЖЕНСКА ЛИГА

Краен резултат Полувреме
ЖРК Куманово - Стружанка 15 17 07 11
Моби Дик - Чаир 16 23 07 10
ЖРК Вардар - ЃЖРК Металург 06 26 02 15
Кожувчанка - Кичево - одложенаПИОНЕРСКА МАШКА ЛИГА
III ГРУПА

Краен резултат Полувреме
Прилеп - Преспа 19 14 08 07
Јуниор - Гого 30 12 17 06
Охрид 2013 - Филип Вардар 20 16 10 07
Младост Јуниори - ХЈС Работник  09 28 04 12

КАДЕТСКА ЖЕНСКА ЛИГА

Краен резултат Полувреме
ЖРК Металург - Филип Вардар


 

Овче Поле СУ - Струма 

18 17 09 08
ЖРК Вардар СЦБТ - Делчево 21 18 10

10

Кичево - слободен