МАКЕДОНИЈА ГО ПОТВРДИ ИГРАЊЕТО НА ТУРНИРОТ ВО ФРАНЦИЈА

Сениорската машка репрезентација на Македонија го потврди играњето на турнирот во Франција, на почетокот од јануари 2015 година каде уште ќе играат и репрезентациите на Франција, Алжир и Русија. прочитај повеќе

РЕЗУЛТАТИ ОД КОНКУРС ЗА ИЗБОР НА СТРУЧНИ ЛИЦА ВО НАЦИОНАЛНА СПОРТСКА АКАДЕМИЈА

Комисијата за избор на стручни лига, тренери во Националната спортска академија составена од д-р Никола Панчевски, д-р Емил Угриновски и професор Гино Стрезовски, назначена од УО на РФМ на ден 27.08.2014 година по приемот на доставените пријави и документи од кандидатите ги избра, следните кандидати  прочитај повеќе

ИНСПЕКЦИЈА НА ЕХФ НА САЛИТЕ ЗА КАДЕТСКОТО ЕП 2015

Делегација на Европската ракометна федерација беше во посета на РФМ, и на салите што се пријавени за одржување на машкото кадетско ЕП 2015 година. На листата на инспекција беа салата „Борис Трајковски“, салата во СРЦ Кале, двете сали во новиот СЦ „Јане Сандански“ и салата „Билјанини Извори“ во Охрид. прочитај повеќе

Од ЕП се враќаме со победа

Кадетската ракометна репрезентација на Македонија од ЕП во Полска се враќаме со победа, во последниот меч, против Романија 35-32, со што го освоивме 15 место на ЕП прочитај повеќе

ПРОДОЛЖИ ЛОШАТА СЕРИЈА НА КАДЕТИТЕ

Кадетската репрезентацијата на Македонија загуби и од Чешка, по што ѝ преостана да игра за да го избегне последното, 16. Место на ЕП во Полска. Чесите победија со 27-21, користејќи ги слабостите на хендикепираниот македонски состав, кој беше без Марко Нелоски и Мартин Велковски. прочитај повеќе

ПО ПОРАЗОТ ОД ИЗРАЕЛ ВО ИГРА ЗА 13 МЕСТО

Откако го доживеаја четвртиот пораз на кадетското ЕП во Полска, од врсниците од Исланд, 25-26, на македонските ракометари им останува утеха уште да се борат за 13 место. Но, останевме без шанса да бидеме во Топ-10 што ќе ни донесеше и шанса директно да се пласираме на СП во Русија следната година. прочитај повеќе

КАДЕТИТЕ ЈА ПОБЕДИЈА СРБИЈА И ОСТАНУВААТ ВО ИГРА ЗА СП 2015

Младите ракометари до 18 години првпат се израдуваа на победа на ЕП во Полска, откако ја победија Србија со 23-20, и остануваат во игра за место во Топ-10 што носи директен пласман на следното СП 2015 година во Русија прочитај повеќе

СУПЕР ЛИГА МАЖИ

Краен резултат Полувреме




 












 







ПРВА ЛИГА МАЖИ

Краен резултат Полувреме
РК Работнички - ГРК Борец 34 23 15 09
РК Риниа М -  РК Струга  31 26 11 13
РК Јехона - РК Битола 10 0 службено
РК Прилеп 2010  - РК Вардар Полог 38 19 16 14
РК Младост 09   слободни


МЛАДИНСКА МАШКА ЛИГА 
I ГРУПА

Краен резултат Полувреме
РК Текстилец - РК Куманово 36 16 22 09
РК Преспа 2010 - РК Радовиш  26 23 14 13
РК Пролет 62 - РК Зомимак М  29 17 15 10
РК Вардар - РК Овче Поле СВН 10 00
-1 бод

МЛАДИНСКА МАШКА ЛИГА
II ГРУПА

Краен резултат Полувреме
ГРК Борец -ГРК Кавадарци 20 14 09 08
РК Шампиони - РК Младост Јуниор 30 22 13 12
РК Охрид 2011 - РК Металург 26 21 13 11
РК Пелистер 08 - слободен



ПИОНЕРСКА МАШКА ЛИГА
II ГРУПА 

Јуниор - слободен
Краен резултат Полувреме
Струга - Преспа се игра на 15.04.2014



Јуниор - Гого не се одиграл





Охрид - слободен








ПИОНЕРСКА МАШКА ЛИГА
I ГРУПА

 Вардар - Илинден  37 11 16 07
Македонија ЃП - Борец 18 12 11 07
Велес 2009 - Металург 13 16 05 08
Лазарови - Текстилец се игра на 16.04.2014 00 00 00 00

КАДЕТСКА МАШКА ЛИГА
I група

Краен резултат Полувреме
Тинекс Пролет - Метрополис 21
11 13 03
Македонија ЃП - Вардар 19 36 06 14

Лазарови - Металург се игра на 18.04.2014





КАДЕТСКА МАШКА ЛИГА
II ГРУПА

Краен резултат Полувреме
 ХЈС - Пелистер  21 21 08 11
Прилеп - Младост Јуниори -  20 12 12 06

Струга - слободен Гого  - слободен





СУПЕР ЛИГА ЖЕНИ

Краен резултат Полувреме






        





                        

   

ПРВА ЛИГА ЖЕНИ

Краен резултат Полувреме
ЖРК Куманово - ЖРК Кичево 10 35 21 15 09
ЖРК Борец - ЖРК САП Акумулатори 25 21 15 08
ЖРК Универс - ЖРК Ѓорче 20 28 11 13
ЖРК Пелистер 2012 - Чаир 25 25 15 14
ЖРК Таста 107 - ЖРК Моби Дик 18 32 09 16

МЛАДИНСКА ЖЕНСКА ЛИГА
I ГРУПА

Краен резултат Полувреме
ЖРК Вардар - ЖРК Металург 32 08 17 03
РК  Жито Прилеп  - РК Куманово 09 25 04 09










МЛАДИНСКА ЖЕНСКА ЛИГА
II ГРУПА

 

Краен резултат Полувреме
РК Кожувчанка - РК Металург Скопје
14 21 07 12
РК Вардар СЦБТ - слободен



РК Чаир - слободен








ПИОНЕРСКА ЖЕНСКА ЛИГА
I ГРУПА

Краен резултат Полувреме
Моби Ди - ЖРК Вардар СЦБТ 05 29 03 16
Стружанка - слободен



Кичево - слободен








ПИОНЕРСКА ЖЕНСКА ЛИГА
II ГРУПА

Краен резултат Полувреме
Куманово - Делчево 17 07 10 02
Струма - Металург  09 10 06 03
Струма - Овче Поле не одигран








КАДЕТСКА ЖЕНСКА
 ЛИГА

Краен резултат Полувреме
Овче Поле - Кичево - не одигран 00 00 00 00

Стружанка - слободен

00 00 00 00
Делчево слободен